Małopolskie region nie jest tylko bogaty w zabytki oraz zapierające dech w piersiach pejzaże, ale także można tam znaleźć urokliwie umiejscowione trasy drogowe. Jedną z nich jest popularna Zakopianka, czyli droga ekspresowa S7, która przebiega blisko malowniczej miejscowości Lubień. Rok 2022 przyniósł istotne zmiany dla wielu kierowców korzystających z tej trasy, kiedy to oddano do użytku długo oczekiwany tunel na Zakopiance.

Budowa tego monumentalnego przedsięwzięcia była nie lada wyzwaniem dla ekipy budowlanej. Prace drążące tunel pochłonęły aż 600 tysięcy metrów sześciennych materiału skalnego. Na realizację tej imponującej konstrukcji zużyto dodatkowo 48 tysięcy ton stali.

Otwarcie tunelu oraz odcinka S7 między Skomielną-Białą a Naprawą w 2022 roku sprawiło, że podróż z Krakowa do Rdzawki stała się znacznie łatwiejsza, odbywając się już całą trasą po dwupasmowej drodze. Pomimo tych pozytywnych zmian, nadal są pewne aspekty związane z rozwojem trasy zakopianki, które wymagają dalszego zaangażowania.

Jednym z największych wyzwań jest skomplikowany proces wyznaczania nowego odcinka zakopianki na trasie Kraków-Myślenice. W styczniu 2022 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła publicznie Studium korytarzowe dla drogi ekspresowej Kraków-Myślenice, gdzie zgłoszono sześć potencjalnych szerokich korytarzy. Niemniej jednak, wszystkie proponowane rozwiązania spotkały się z silnym sprzeciwem społeczności, a próby osiągnięcia kompromisu nie przyniosły efektu.