Mieszkańcy gminy mogą liczyć na pokrycie nawet połowy kosztów związanych z montażem pomp cieplnych i paneli fotowoltaicznych. Skawina bierze udział w programie ekologicznym „Czysta Energia Blisko Krakowa”. Możliwość zgłaszania się po dofinansowanie lada moment się zakończy. To już tak naprawdę ostatni dzwonek, aby ułatwić sobie przejście na darmową energię odnawialną oraz zaoszczędzenie czasu i domowego budżetu.

Czy warto wziąć udział w programie?

Decydując się na montaż fotowoltaiki i pomp ciepła wspierasz ochronę środowiska i minimalizujesz ilość szkodliwych produktów ubocznych, które powstają w powszechnie stosowanych metodach grzewczych. Oprócz tego, że jest to najlepszy moment, aby przerzucić się na bardziej ekologiczne życia, to cały program ma ciekawe warunki i założenia. 

Po pierwsze, oszczędność. Najpierw mieszkańcy zaoszczędzą na samym montażu, który nie ukrywajmy, nie należy do najtańszych przedsięwzięć. Potem przerzucenie odpowiedzialności energetycznej na prywatne źródła sprawi, że zmniejszą się rachunki za prąd i ciepłą wodę. Jest to długoterminowa inwestycja, która z pewnością w niedalekiej przyszłości się zwróci — ze wsparciem finansowym na pewno nastąpi to dużo szybciej.

Jeśli mieszkaniec zdecyduje się na udział, otrzyma aż 50% wartości za zakup wszystkich potrzebnych elementów i usługi montażu. Ponadto otrzymuje się aż 5 lat gwarancji. Przez czas obowiązywania gwarancji, do naprawy, przeglądów i serwisu zobowiązuje się gmina.

Co zrobić, aby wziąć udział w programie? 

Na początku warto zaznaczyć, że zgłosić może się każdy — nie są brane pod uwagę dochody, ani ilość dzieci. Liczy się tylko kolejność zgłoszeń — kto pierwszy ten lepszy. Po dostaniu się na listę reszta formalności pozostaje na głowie organizatora projektu. 

W celu uzyskania dokładnych informacji i zgłoszenia chęci udziału należy udać się do Wydziału Ochrony Powietrza. W razie wątpliwości można również skontaktować się LGD Blisko Krakowa, który odpowiada za całą operację.