W gminie Skawina upamiętniono 82. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. 1 września mieszkańcy zebrali się pod pomnikiem poległych w walce o ojczyznę, by chwilą zadumy i kwiatami upamiętnić poniesione przez nich poświęcenie. Hołd poległym złożył burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko, zaproszeni goście, uczniowi oraz nauczyciele z okolicznych szkół.


Początek II Wojny Światowej

Za początek II Wojny Światowej uważa się ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, 1 września 1939 roku. Ostrzał rozpoczął się o 4:45. Po jednej stronie sporu stanęła III Rzesza Niemiecka razem z sojusznikami (Włochy, Japonia), po drugiej – Polska, Wielka Brytania i ich koalicja. Za symboliczny początek sporu uważa się otworzenie ognia przez pancernik „Schleswig-Holstein” na polską bazę wojskową Westerplatte.

Po stronie niemieckiej armia liczyła trzydzieści siedem dywizji piechoty, sześć dywizji pancernych, dodatkowo cztery dywizje zmotoryzowane. Ponadto dywizja górska, cztery dywizje lekkie oraz dwa pułki zmotoryzowane. Sumarycznie było to około 1,5 mln żołnierzy! Nie zabrakło również czołgów (2600), samochodów (1300), samolotów (2800) i łodzi pancernych (53). Za operację po stronie niemieckiej odpowiedzialny był generał Walter von Brauchitsch, sztab generalny reprezentował Franz Halder.

Po drugiej stronie stanęło polskie wojsko, któremu dowodził Naczelny Wódz, marszałek Edward Rydz-Śmigły. Armia polska dysponowała o wiele mniejszym wyposażeniem, zaawansowaniem technologicznym i przede wszystkim liczbą żołnierzy i pojazdów. Do walki stanęło około milion ludzi, czterysta samolotów oraz sześćset czołgów.

Mimo przewagi wojsk niemieckich, żołnierze Polscy stawiali opór. Już w pierwszym dniu jednak Niemcy zbombardowali lotniska i węzły komunikacyjne, co dało im znaczną przewagę. 3 września Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom, jednak państwa te nie podjęły żadnych stanowczych działań. Francuzi optowali za brakiem eskalacji konfliktu i pozostaniem za Linią Maginota, brytyjskie wojsko zaś jeszcze się nie sformowało, w związku z czym nie mogło być wysłane na kontynent do walki.

Kapitulacja Westerplatte

Załoga Westerplatte finalnie skapitulowała 7 września. Ułatwiło to ekspansję wojsk niemieckich na stolicę Polski, Warszawę. W międzyczasie do wojny dołączyła Armia Czerwona. Warszawa pod naporem wojsk nieprzyjaciela poddała się po wielu dniach walk 27 września. Umowa niemiecko-sowiecka podzieliła Polskę pomiędzy dwa kraje. Sojusznicy Polski nie spodziewali się tak szybkiej wygranej wojs przeciwników, w związku z czym musieli zacząć wzmożone przygotowania, by być w stanie zmierzyć się z Wehrmachtem.

Podczas walk zginęło około 66 tysięcy Polaków a 133 700 zostało rannych. Po stronie niemieckiej zginęło 16 572 osób a ponad 30 tysięcy zostało rannych. Wojska sowieckie straciły około 3 tysięcy żołnierzy a rannych było 10 tysięcy osób.

Gmina Skawina nie zapomina o tragicznych wydarzeniach z 1939 roku i wspólnie z mieszkańcami upamiętnia poległych.