Przystanki Skawina Zachodnia oraz Podbory Skawińskie kilka dni temu zostały oddane do użytku. To kolejny etap dużej inwestycji kolejowej PKP na trasie Skawina-Kraków-Oświęcim. Zakończona modernizacja wiąże się z kolejnymi udogodnieniami dla mieszkańców Skawiny. Peron znajduje się bliżej, a dojazd do Krakowa zajmuje mniej niż 30 minut.

Pociągiem szybciej niż samochodem

Dobre połączenie między Skawiną a Krakowem jest niezwykle istotne, gdyż wiele osób dojeżdża do Krakowa do pracy lub na studia. Przez Skawinę biegnie również ważna trasa tranzytowa i turystyczna. Wszystko to razem sprawia, że droga prowadząca ze Skawiny do Krakowa jest z reguły zasypana autami. Korki utrudniają komfortowe podróże i znacznie wydłużają czas dojazdu z jednego miasta do drugiego.

Remont peronów w Skawinie wiązał się również z wymianą torowiska. Podróże pociągami na tym odcinku były możliwe już od grudnia ubiegłego roku, jednak dopiero teraz oddano do użytku przystanki Skawina Zachodnia i Podbory Skawińskie. To kolejne udogodnienie: perony znajdują się bliżej osiedli mieszkaniowych. Na przystanki prowadzą bezpieczne i wygodne przejścia podziemne z windami.

Modernizacja sprawiła, że podróż pociągiem ze Skawiny do Krakowa jest nie tylko wygodniejsza, ale i szybsza od podróży samochodem.

Część dużej inwestycji PKP

Przystanki i remonty torowiska w Skawinie to część dużej inwestycji PKP. Łącznie zmodernizowano odcinki w Skawinie, Krakowie i Oświęcimiu. W sumie unowocześniono i przebudowano aż 6 peronów. Powstały również nowe przystanki: Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia. Wymieniono także sieci trakcyjne oraz systemy zarządzania ruchem.

Całkowity koszt modernizacji to 250 milionów złotych. Z pewnością jednak była to inwestycja potrzebna. Wygodne i szybkie podróżowanie pociągami zachęci mieszkańców do zrezygnowania z podróży autem. Przyczyni się to do poprawy jakości powietrza w mieście i umożliwi odkorkowanie newralgicznej trasy ze Skawiny do Krakowa.