Mieszkaniec Skawiny przewoził kilkaset sztuk papierosów bez akcyzy, na czym przyłapali go policjanci z Krakowskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. Zatrzymanie skończyło się przeszukaniem mieszkania 61-latka, gdzie znaleziono kolejne nieoznakowane papierosy.

Przewoził papierosy bez akcyzy

Mężczyzna działający na szkodę Skarbu Państwa jechał spokojnie ulicami Skawiny, kiedy wpadł w oko policjantów. Zatrzymany do kontroli poddał się jej bez protestów, być może mając nadzieję, że funkcjonariusze nie będą przeszukiwać samochodu. Niestety dla 61-latka, policjanci szybko odkryli 600 sztuk papierosów niedbale ukrytych w pojeździe.

Paczki z papierosami nie miały akcyzy, w związku z czym wiadomo było, że zostały przeznaczone na nielegalny handel. Przeszukanie bynajmniej nie skończyło się na samochodzie. Policjanci udali się wraz z 61-latkiem do jego miejsca zamieszkania, gdzie w sumie znaleziono 50 tysięcy sztuk papierosów. Także bez akcyzy.

Mężczyzna nie próbował się tłumaczyć i bez wszczynania awantur udał się z policjantami na komisariat.

Kara grzywny czy więzienie?

Jeśli 61-latek sprzedałby wszystkie zgromadzone papierosy, zaoszczędziłby na podatku 46-tysięcy złotych. Dla mężczyzny byłby to dodatkowy zysk, ale dla Polski strata. Wszyscy płacimy podatki i jest to podstawa dla istnienia kraju. Gdybyśmy wszyscy unikali płacenia podatków, Skarb Państwa praktycznie nie miałby pieniędzy i wbrew pozorom zwykli obywatele bardzo by odczuli ten stan rzeczy.

Mężczyzna chcący uniknąć odprowadzania podatku od sprzedaży został w porę zatrzymany i nie wzbogaci się już na oszustwie. Nielegalny towar skonfiskowano, a 61-latek jest pod nadzorem policji. Grozi mu kara grzywny i kara więzienia do lat 3. Mężczyzna stracił również cały zakupiony towar. O ostatecznym wymiarze kary zdecyduje sąd.

Może Cię zainteresować: https://www.echorzow.pl/jakie-beda-ceny-alkoholu-i-wyrobow-tytoniowych-po-wprowadzeniu-wyzszej-akcyzy/.