Dzień Wszystkich Świętych jest w Polsce świętem szczególnym i bardzo refleksyjnym. Mało kto rezygnuje z kultywowania tradycji 1 listopada i w tym szczególnym dniu raczej zapomina się o sporach, czy kłótniach rodzinnych. Mieszkańcy Skawiny także zgodnie uczcili pamięć bliskich zmarłych, a przy okazji wsparli kolejną zbiórkę na rzecz zabytkowych nagrobków.

Polacy dzielą się wsparciem także w czasach kryzysu

Sprzedawcy zniczy i kwiatów na ten rok przygotowali mniejszą ofertę, zdając sobie sprawę z panującego kryzysu. Osoby handlujące przy cmentarzach podzieliły się z dziennikarzami Dziennika Polskiego opiniami na temat tegorocznego zainteresowania zniczami i kwiatami. Zgodnie stwierdzono, że inflacja istotnie wkradła się w portfele Polaków, przez co w zdecydowanej większości proszą oni o najtańsze ozdoby nagrobków. Sprzedający byli na to przygotowani i dostosowali ofertę do możliwości społeczeństwa.

Mimo ciężkich czasów Polacy wciąż potrafią się dzielić wsparciem. Dowodem na to jest na przykład coroczna zbiórka funduszy na renowację zabytkowych nagrobków w Skawinie. Mieszkańcy miasta wspierali kwestę tak samo chętnie, jak w latach poprzednich.

Zabytkowe nagrobki odnowi Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

Wolontariusze wyposażeni w puszki pojawili się przy skawińskich cmentarzach. Kto chciał, mógł wesprzeć słuszną inicjatywę Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Do kwesty włączyli się także harcerze. Zarówno wolontariusze, jak i wspierający zbiórkę mieszkańcy dali z siebie wszystko. Według wstępnych szacunków kwesta była bardzo udana, chociaż spodziewano się czegoś zupełnie odwrotnego. TPS wykorzysta zebrane fundusze na renowację zabytkowych nagrobków na terenie miasta. Fundacja wytypowała już pierwsze mogiły do renowacji. Tym sposobem, wspólnymi siłami uda się uratować cenne pamiątki z przeszłości.