Tegoroczny sezon jesienno-zimowy przywitał nas pierwszymi naprawdę niskimi temperaturami. I chociaż mróz bywa niesamowicie uciążliwy, to ma również mnóstwo zalet. Jak wszystko, co występuje w przyrodzie, również mróz pełni określone funkcje, między innymi zabija bakterie i pozwala nam rzadziej chorować. Sprawdź inne cechy mrozu, dzięki którym pokochasz zimę!

Naturalna kolej rzeczy

Ciepły październik bardzo nas rozpieścił, ale fakt występowania tak wysokich temperatur jesienią powinien nas raczej zmartwić, niż ucieszyć. Tymczasem mróz późną jesienią i w czasie zimy jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym. To coś, na co natura jest przygotowana. Mróz wzbudza powszechną niechęć, a to dlatego, że jest źródłem uporczywego uczucia chłodu. Warto jednak uzmysłowić sobie, że mróz jednocześnie poprawia samopoczucie, dodaje energii i sprawia, że mamy ochotę na więcej aktywności. Mroźne poranki, gdy wszystko jest ozdobione połyskującym szronem, sprawiają wrażenie bajkowych, kojarzą się ze świętami i poprawiają humor.

Mróz dla zdrowia?

W powszechnym przekonaniu panuje wiele mitów na temat mrozu, między innymi przecenia się jego zdolność do zapobiegania chorobom. To prawda, że mroźną zimą trudniej jest zachorować z powodu bakterii, za to wirusy (niestety), mają się świetnie. Zanim jednak zrezygnujemy z zimowych spacerów z obawy przed wirusami, zwróćmy uwagę na fakt, że mróz wzmacnia odporność. A zatem, mimo że wirusy wciąż są obecne i aktywne, nasz organizm zyska większą zdolność obrony przed nimi. Regularne spacery warto więc wprowadzić do swojej zimowej rutyny! Mroźna zima to także czas, kiedy nie musimy martwić się insektami i owadami, które powrócą dopiero na wiosnę.

Przeczytaj też: https://www.alegazeta.pl/morsowanie-czy-warto-sprobowac/.