Decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego uchwała antysmogowa w regionie zacznie obowiązywać dopiero w 2024 roku. O przymiarkach do oficjalnego odroczenia zakazu korzystania z kopciuchów pisaliśmy już we wrześniu. W tamtym czasie burmistrz Skawiny mocno sprzeciwiał się temu pomysłowi, a to dlatego, że mieszkańcy Skawiny dosłownie dali z siebie wszystko, by pozbyć się kopciuchów na czas. Ostatecznie gmina zdecydowała, że mimo decyzji Sejmiku Województwa, w Skawinie kopciuchy będą zakazane już od 2023 roku, a więc zgodnie z pierwotnym planem.

Wspólne wysiłki nie mogą pójść na marne

Z powodu wysokich cen paliwa opałowego, a także w związku z kryzysem energetycznym, kwestia wymiany starych źródeł ciepła zeszła na dalszy plan. Decyzje podjęte w związku z powyższym są krzywdzące dla osób, które zainwestowały w wymianę starych źródeł ciepła. Ba! Poluzowanie regulacji związanych z czystym powietrzem uderza w nas wszystkich. Wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu sprawi, że to, co zaoszczędzimy na ogrzewaniu, z pewnością wydamy u lekarzy. Władze Skawiny podjęły decyzję, która jest dość odważna, ale na pewno zaprocentuje w przyszłości. Kopciuchy w gminie przestaną być legalne w 2023 roku. W ciągu 7 lat Skawina chce także całkowicie zrezygnować z węgla.

Przygotowano wsparcie dla mieszkańców

Zakaz korzystania z kopciuchów to oczywiście nie koniec działań podjętych przez gminę. Najważniejsze, by wesprzeć osoby, które nie dokonały jeszcze termomodernizacji. Jak podają urzędnicy, gmina zapewnia korzystne dotacje. Chętni mogą sięgać po wsparcie ekodoradców, a gmina startuje do kolejnych programów pomocowych. Wszystko po to, by dążenie do czystego powietrza przestało być jedynie teorią.

Przeczytaj też: https://eskawina.pl/2022/09/02/kopciuchy-legalne-przez-kolejny-rok-burmistrz-skawiny-protestuje/.