Straż Graniczna w Krakowie zatrzymała mężczyznę pochodzącego z Nigerii, który przekroczył dozwolony czas pobytu w Polsce o ponad dwa lata. Zamiast planowanych 15 dni, jego wizyta na terytorium naszego kraju wydłużyła się nieproporcjonalnie.

Funkcjonariusze Straży Granicznej działający na terenie Krakowa odkryli, że obywatel Nigerii przekroczył polską granicę w marcu 2022 roku. Wjazd nastąpił przez Drogowe Przejście Graniczne Hrebenne. Jak podaje Tomasz Jarosz, rzecznik prasowy straży granicznej, mężczyzna otrzymał zezwolenie na wjazd do Polski ze względów humanitarnych, ale tylko na okres nieprzekraczający 15 dni.

Po przybyciu do Polski Nigeryjczyk zamieszkał początkowo w Łodzi. Następnie, w maju 2022 roku, przeniósł się do Krakowa. Tutaj uczęszczał na kursy językowe i nie podejmował żadnej pracy zarobkowej. Jak informuje Tomasz Jarosz, środki na utrzymanie mężczyzna otrzymywał od swoich rodziców, którzy przesyłali mu pieniądze z Nigerii.

Na skutek nielegalnego przedłużenia pobytu, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał decyzję zobowiązującą obywatela Nigerii do powrotu do ojczyzny. Mężczyźnie przyznano na to 30 dni. Dodatkowo, nałożono na niego zakaz wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres sześciu miesięcy.