W całej Polsce trwają zapisy na studia na następny rok akademicki 2024/2025. Uczelnie wyższe dokładają wszelkich starań, aby przekonać do siebie maturzystów, oferując atrakcyjne programy studiów, nowości programowe, a także stypendia dla najbardziej zdolnych i zapewnione miejsca w akademikach dla studentów pierwszego roku. Decyzje podejmowane przez tegorocznych absolwentów szkół średnich mają kluczowe znaczenie dla ich przyszłości, dlatego wielu z nich analizuje, które specjalności cieszyły się największym zainteresowaniem w poprzednim procesie rekrutacyjnym.

Najbardziej oblegane na uczelniach polskich były studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie, gdzie konkurencja sięgała nawet ponad 30 osób na jedną dostępną przestrzeń. Wśród tych obszarów nauki, społeczna informatyka była na szczycie listy, z 30,4 kandydatem na jedno miejsce. Zaraz po niej uplasowała się koreanistyka, z 30,1 aplikacją na jedno miejsce.

Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia, w roku akademickim 2023/2024 zanotowała największe zainteresowanie psychologią na Wydziale Filozoficznym. Na ten kierunek zaplanowano 120 miejsc, ale liczba zgłoszeń przekroczyła 2200. Tym samym, na jedno miejsce przypadało aż 18,37 kandydata.

Jednakże nie wszystkie kierunki na Uniwersytecie Jagiellońskim i innych uczelniach w Krakowie były tak oblegane. W statystykach z poprzedniego roku można znaleźć programy studiów, gdzie konkurowało mniej niż dwóch kandydatów na jedno miejsce. Co więcej, były nawet takie specjalności, na które udział zgłosiło mniej niż pół osoby na jedno miejsce.