Mieszkańcy Skawiny doczekali się powrotu linii 773, co prawda w nowej odsłonie. Teraz ulicami miasta będzie kursował autobus linii 223, który za niewielką opłatą zawiezie mieszkańców do najpopularniejszych ośrodków w mieście. To duże udogodnienie, a dla wielu mieszkańców wręcz niezbędne. Co więcej, autobus będzie poruszał się stałą trasą, mimo rozpoczętych w październiku remontów ulic.

Dlaczego autobus linii 223 jest płatny?

W wielu miastach w Polsce wykorzystano dofinansowanie z UE, by uruchomić bezpłatną dla mieszkańców linię autobusu miejskiego. Skawina, podobnie jak pozostałe miasta, które wykorzystały dotację, nie jest dużym miastem. Przez to utrzymywanie i rozbudowywanie komunikacji miejskiej nie jest opłacalne.

Rozbudowana komunikacja miejska przyniosłaby gminie straty, ale w mieście żyje sporo ludzi, którym autobus jest niezbędny do komfortowego funkcjonowania. Według oficjalnych statystyk, z bezpłatnej linii 773 korzystały głównie osoby starsze i dzieci jadące do szkoły.

Zainteresowanie autobusem było i jest duże, jednak środki z UE się skończyły. Czasowo autobus wycofano, a teraz gmina ruszyła z nowym projektem. Część kosztów utrzymania linii 223 pokryje gmina, a część dochód z biletów.

Nie wiadomo, czy linia 223 będzie rentowna

Konieczność zakupu biletu na przejazd autobusem 223 może zniechęcić część podróżnych, którzy wcześniej jeździli bezpłatnie. Władze miasta wątpią, aby linia była rentowna, co w przyszłości może zaważyć na jej losach. Na razie jednak będzie działać.

Trzeba przyznać, że autobus wystartował w odpowiednim momencie. Na październik zaplanowano remont skrzyżowania przy ulicy Krakowskiej. To oznacza, że skrzyżowanie będzie czasowo zamknięte dla aut, ale nie dla autobusu! Tym samym autobus 223 stanie się świetnym zamiennikiem dla transportu samochodowego.

Zachęcamy mieszkańców Skawiny do przesiadania się w autobus! Bilet jest tani, a regularne przejazdy autobusem z pewnością będą tańsze od podróżowania po mieście własnym autem. Tym sposobem możecie zadbać trochę o ekologię, własny portfel i pomóc miastu w utrzymaniu linii, która szczególnie przydaje się osobom starszym.