Badacze z AGH wywołali prawdziwą burzę, kiedy opublikowali raporty pomiarów jakości powietrza nad Krakowem. Eksperci zauważyli nagły wzrost stężenia CO2 nad miastem, akurat w dniu, kiedy wiatr wiał od Skawiny w kierunku Krakowa. Przedstawiciele elektrowni w Skawinie natychmiast odpowiedzieli na oskarżenia.

Badacze z AGH nie odkryli Ameryki

Elektrownia Skawina zajmuje się pozyskiwaniem energii ze spalania węgla, a jak wiadomo, nie jest to rzecz najlepsza dla środowiska. Węgiel wciąż stanowi główne paliwo elektrowni w Polsce, dlatego na razie nie ma mowy o całkowitym zastąpieniu energii węglowej. Potrzeba jeszcze wiele czasu i pieniędzy, by w kraju dominowały ekologiczne źródła energii elektrycznej i cieplnej.

Mimo to Elektrownia Skawina szczyci się nowoczesnymi zabezpieczeniami, które blokują emisję szkodliwych zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania. To właśnie pyły, dwutlenek siarki, a także fluor i rtęć powodują szkodliwy smog. Elektrownia Skawina nie dopuszcza do tego, by te pochodne przedostały się do powietrza.

Przedstawiciele elektrowni w Skawinie nie wspominają jednak o dwutlenku węgla, a to jego dotyczył zarzut badaczy z AGH. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jedynym sposobem na zniwelowanie emisji CO2 byłoby zamknięcie elektrowni.

Czy CO2 z Elektrowni Skawina zagraża mieszkańcom Krakowa?

Kraków jest położony w dość niekorzystnym miejscu, przez co tworzy idealne warunki do gromadzenia się wszelkich zanieczyszczeń, które wiszą w powietrzu nad miastem.

Dwutlenek węgla to jednak nie smog. Mimo wszystko jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ zbyt wysoka ilość dwutlenku węgla w powietrzu utrudnia pozbywanie się CO2 z organizmu. To może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Dwutlenek węgla odpowiada również za ocieplenie klimatu, dlatego jego obecność w powietrzu nie jest dobrym sygnałem.

Warto wspomnieć, że badania AGH odbywały się na wysokości kilkuset metrów, a większe stężenie CO2 stwierdzono na wysokości 200 m. Zanieczyszczone dwutlenkiem węgla powietrze nie dotarło prawdopodobnie niżej do powietrza, którym oddychają ludzie.