Odkąd kilka lat temu w polskich miastach pojawiły się elektryczne hulajnogi, wiele się zmieniło. Prezentując zalety nowego środka transportu dla pieszych, producenci z pewnością nie podejrzewali, jak niebezpieczne staną się hulajnogi elektryczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dwóch chłopców wjechało na elektronicznej hulajnodze pod bus

Kilka dni temu w gminie Nowy Targ lądował śmigłowiec LPR. Doszło do poważnego wypadku i konieczna była specjalistyczna pomoc. Niestety, poszkodowanymi w wypadku były dzieci: dwóch chłopców w wieku 12 i 13 lat.

W trakcie dochodzenia policyjnego szybko okazało się, że główną przyczyną niebezpiecznego wypadku była jazda na hulajnodze elektrycznej. Poszkodowani poruszali się wspólnie na jednej hulajnodze, co jest pierwszym poważnym błędem. Nastolatkowie zjechali z drogi podporządkowanej na skrzyżowanie, prosto pod koła nadjeżdżającego busa.

Kierowca busa był trzeźwy, a policja wciąż bada szczegóły sprawy. Najprawdopodobniej kierowca po prostu nie zauważył nadjeżdżającej szybko hulajnogi i zabrakło czasu na reakcję.

Miłośnicy hulajnóg powinni zachować większą ostrożność

Na moment odłóżmy na bok przepisy i na pierwszym miejscu postawmy nasze zdrowie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Prawdą jest, że hulajnogi elektryczne to pojazdy poruszające się z dużą prędkością. Jednocześnie zdecydowanie trudniej nad nimi zapanować, inaczej niż w przypadku roweru.

Mimo kilkuletniej obecności hulajnóg elektrycznych, kierowcy i piesi wciąż nie przyzwyczaili się do nich. Przepisy również nie są dostosowane do osób poruszających się w ten sposób po mieście. Stąd naszą jedyną szansą na zachowanie bezpieczeństwa jest ostrożność. Chłopcy z Nowego Targu prawdopodobnie za bardzo skoncentrowali się na samej jeździe. Być może nie dostosowali prędkości lub nie zauważyli nadjeżdżającego busa, co skończyło się niebezpiecznym potrąceniem.

Wszystkich miłośników elektronicznych hulajnóg prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności dla własnego bezpieczeństwa. Przy zderzeniu z autem to właśnie piesi, rowerzyści i jeżdżący na hulajnogach są najbardziej narażeni na utratę zdrowia.