Wielkimi krokami zbliżamy się do końca października, a wraz z ochłodzeniem wzrasta liczba zachorowań na Covid-19. Okazuje się, że województwo małopolskie ma przygotowaną specjalną strategię walki z koronawirusem na jesień 2021. Strategia dotyczy przede wszystkim placówek medycznych i ilości łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa.

Województwo małopolskie chce uniknąć covidowego chaosu

Podczas gdy my cieszyliśmy się wakacjami, władze Małopolski dokonywały szczegółowych analiz 2 i 3 fali koronawirusa. Na tej podstawie wysnuto wnioski i z dużym prawdopodobieństwem określono, jak będzie wyglądać czwarta fala. W ten sposób regionalne placówki medyczne unikną chaosu: łóżka dla pacjentów chorych na Covid-19 zostaną przygotowane wcześniej. Ich ilość określają szczegółowe obliczenia.

Wyjściowo szpitale w Małopolsce miały 531 przygotowanych łóżek. Zwiększanie tej ilości podzielono na 6 etapów i w każdym ilość łóżek wzrasta o 270. O etapie decyduje wzrost zachorowań.

Każdy szpital będzie mógł samodzielnie przygotować się do większej ilości chorych

Przygotowana strategia pozwala szpitalom na samodzielne działanie. Jeśli w danym szpitalu będzie zajęta większość łóżek dla pacjentów z koronawirusem (około 80%), personel będzie zobowiązany do zwiększenia liczby miejsc, przechodząc do kolejnego etapu strategii.

Wojewoda Małopolski oraz dyrektorzy szpitali regionalnych wykazują optymistyczną nadzieję, że w trakcie czwartej fali będzie mniej hospitalizowanych pacjentów z Covid-19. Cała nadzieja tkwi w szczepieniach. W trakcie 2 i 3 fali szczepionki jeszcze nie było, stąd obecne przewidywania zakładają, że pacjentów istotnie będzie mniej.

Eksperci dużą uwagę zwracają na statystyki wśród osób hospitalizowanych. Według statystyk zdecydowana większość pacjentów to osoby niezaszczepione. Nie wiadomo jednak, jak będzie za jakiś czas. Mimo wszystko to dobry moment, by skorzystać z bezpłatnego szczepienia.