Nowe kolumbarium w Skawinie wkrótce będzie w pełni gotowe. Według najnowszych doniesień, miejsca na urny będzie można dzierżawić już od stycznia 2022 roku. W nowym kolumbarium powstało około 120 miejsc.

To już drugie kolumbarium w Skawinie

Miejski cmentarz miał dotychczas jedną ścianę z miejscami na urny, gdzie mieściło się ich 45. Obecnie wszystkie te miejsca są już wydzierżawione, dlatego budowa nowego kolumbarium wydawała się naturalną potrzebą. Mimo że dzierżawa miejsca w kolumbarium kosztuje znacznie więcej niż dzierżawa miejsca w ziemi (1000 zł na 20 lat, miejsce w ziemi 500 zł na taki sam okres), chętnych nie brakuje.

Dzierżawą nowych miejsc zajmie się znany w Skawinie dom pogrzebowy AGAWA. Co najważniejsze, nie ma przeszkód, by w przyszłości na cmentarzu komunalnym pojawiło się więcej ścian na urny. Jak tłumaczy przedstawiciel zakładu AGAWA, wszystko zależy od ilości chętnych, nie ma jednak przeszkód, by na cmentarzu w Skawinie powstawały nowe kolumbaria.

Czy palenie zwłok jest zgodne z katolickim wyznaniem?

W Polsce za tradycyjny pochówek uznaje się chowanie ciała do trumny i zakopywanie jej w ziemi. Z tego względu wiele osób nie chce decydować się na palenie zwłok i przechowywanie ich w wyznaczonym miejscu w kolumbarium. Według kościoła katolickiego taka forma pochówku także jest dopuszczalna. Jedynym warunkiem jest trzymanie urny z prochami w poświęconym miejscu, czyli na cmentarzach.

Kolumbaria to świetne rozwiązanie, ponieważ miejsc na cmentarzach zaczyna brakować. Urny są coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego pochówku, mimo że cenowo nie zawsze wychodzi dużo taniej. Wszystko zależy od tego, jaką trumnę do kremacji wybierzemy i jaką urnę.

Mówienie o kosztach pogrzebu może wydawać się dość brutalne, ale niestety wiele osób zwyczajnie nie ma pieniędzy, by wystawnie pochować bliskich. Zakup trumny, przygotowanie ciała i opłacenie uroczystości pogrzebowych to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że palenie ciała dla wielu jest dobrą alternatywą.

Może Cię zainteresować: Złodzieje grasują na cmentarzach.