Skawina stała się częścią rządowego programu Mieszkania Plus, dzięki czemu wkrótce powstanie w mieście zupełnie nowe osiedle z mieszkaniami czynszowymi. Będzie wygodnie, stylowo i korzystnie cenowo. W części osiedla miały również powstać mieszkania komunalne, jednak inwestor wycofał się z tego pomysłu.

Gmina otrzyma pieniądze za część komunalną

Działki pod osiedle z mieszkaniami czynszowymi udostępniła Skawina. W zamian za to część mieszkań na osiedlu miała być udostępniona w ramach mieszkań komunalnych. Inwestor wycofał się z tego pomysłu, decydując się na prostsze rozwiązanie. Dzięki rezygnacji z mieszkań komunalnych nie będzie problemów z prawem własności i zasadami przyznawania mieszkań. Zamiast tego gmina otrzyma pieniądze za grunt i to po cenie rynkowej.

Miasto nie będzie więc stratne, poza tym mieszkania czynszowe i tak są bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich, których nie stać na wzięcie kredytu. Takie osoby zwykle są za biedne na kredyt i zbyt bogate, by móc otrzymać mieszkanie komunalne. W dobie wszechobecnych podwyżek problem ten dotyka coraz więcej osób.

Nowe osiedle będzie piękne i wygodne

W sieci dostępne są już pierwsze wizualizacje osiedla, które powstanie przy ulicy Torowej. Według najnowszych doniesień, na osiedlu powstanie nie 140, a aż 170 mieszkań upakowanych w 6 blokach. Wśród dostępnych mieszkań będą kawalerki, ale średnia powierzchnia mieszkania to na szczęście 50 metrów kwadratowych. Przeważać będą więc mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe.

Dodatkowym atutem osiedla będzie naziemny parking, w którym znajdzie się miejsce dla 170 aut — każde mieszkanie będzie miało przypisane jedno miejsce postojowe. Nie będzie więc problemów z parkowaniem, co w dzisiejszych czasach ma naprawdę duże znaczenie.

Mieszkania będą dostępne za około 2 lata, jednak procedura ich przyznawania rozpocznie się co najmniej pół roku wcześniej. Nie ustalono jeszcze kryteriów określających, kto może się o mieszkanie czynszowe starać. Wiadomo natomiast, że pierwszeństwo przypadnie rodzinom z dziećmi i osobom z niepełnosprawnościami. Ubiegający się o mieszkanie muszą płacić podatki w gminie.