Czasy, w których można było jeść warzywa i owoce prosto z ogródka, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj wszystko jest zanieczyszczone pestycydami. Jeszcze gorzej jest z żywnością przetworzoną. I chociaż w Europie istnieją normy regulujące stosowanie chemicznych dodatków do żywności, to producentom dość często zdarza się przeholować.

Żywność zanieczyszczona chemią

Mówi się, że mięso, zwłaszcza szynka i kiełbasa, to jeden z najbardziej naładowanych chemią produktów. I niestety ostatnie ustalenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego zdają się to potwierdzać. Z obiegu wycofano kiełbasę, w której użyto niedopuszczalnej ilości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. A to tylko przykład, ponieważ takich wpadek producenci żywności zaliczają ostatnio mnóstwo.

GIS regularnie pobiera próbki do badań, jednak nawet oni nie są w stanie wykryć wszystkiego na czas. To oznacza, że stosunkowo często spożywamy szkodliwe dodatki do żywności, zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami produktów przetworzonych. W niewielkich ilościach te szkodliwe substancje nie są niebezpieczne, ale od lat nie można już mówić o niewielkich ilościach.

Czy to oznacza, że mamy przestać jeść?

Żywność złej jakości szkodzi naszemu zdrowiu, osłabia naszą odporność i powoduje wiele innych skutków ubocznych. Czy to oznacza, że mamy przestać jeść? Oczywiście tak się nie da. Jedyne, co możemy zrobić, to zwracać większą uwagę na to, co kupujemy. Dodatkowo warto wzmacniać organizm poprzez picie odpowiednich ilości wody i spożywanie warzyw, a także owoców.

Tanie przetwory mięsne kuszą, są z reguły także dobre w smaku. Podobnie jest ze wszelkiego rodzaju produktami przetworzonymi. Zdecydowanie warto ponieść wysiłek samodzielnego gotowania i zastąpienia szkodliwych smarowideł do kanapek czymś zdrowszym. Na początku to może być trudne, ale przyzwyczajenie pojawi się szybko. Co więcej, organizm poczuje się lepiej, co także będzie widoczne po krótkim czasie zmiany nawyków.

Żyjemy w czasach, w których można kupić dosłownie wszystko. Niestety nie oznacza to, że produkty te będą dla nas korzystne.