Od 28 lipca wzrosną koszty dzierżawy miejsc na cmentarzach komunalnych w Skawinie. Radni kilka dni temu ostatecznie przeanalizowali i zaakceptowali pomysł podwyżek. Decyzja jest umotywowana wzrostami kosztów utrzymania cmentarzy. Obiecywane są również nowe inwestycje. Niestety, podwyżka za dzierżawę miejsca na cmentarzu podbija już i tak wysokie ceny.

Cmentarze komunalne w Skawinie — będzie drożej

Wszystkie osoby, które jeszcze w tym roku będą zmuszone podjąć dzierżawę kwatery na cmentarzu lub uiścić opłatę za prolongatę, zapłacą więcej. Dla przykładu dzierżawa grobu rodzinnego na 20 lat to koszt 4 tysięcy złotych. Z kolei opłata za grób dla jednej osoby wynosi 1000 złotych. Na szczęście można również opłacić dzierżawę na rok. To rozwiązanie dla wszystkich osób niebędących w stanie opłacić 20-letniej dzierżawy z góry. W tym przypadku za roczną dzierżawę grobu rodzinnego (a właściwie gruntu pod grób rodzinny), zapłacimy 100 złotych. Za dzierżawę miejsca jednoosobowego 50 złotych. Taka sama stawka obowiązuje przy dzierżawie niszy w kolumbarium. W porównaniu do wszechobecnych podwyżek ta nie jest jeszcze zatrważająca. Radni uargumentowali swoją decyzję brakiem podwyżek w ciągu ostatnich 6 lat.

Planowane są nowe inwestycje?

Radni wytłumaczyli swoją decyzję, a obok argumentu o wzroście kosztów utrzymania cmentarzy komunalnych (w Skawinie funkcjonują dwa takie cmentarze), postawili argument o inwestycjach. Niedawno na jednym ze skawińskich cmentarzy rozbudowano kolumbarium, co ma być wstępem do kolejnej, podobnej inwestycji w przyszłości. Radni nie podali więcej szczegółów. Wiadomo jedynie, że zaplanowano rozwój cmentarz cmentarzy, na co także potrzebne są środki.

Można przypuszczać, że decyzja radnych nie spotka się ze zrozumieniem mieszkańców. W czasach, gdy wszystkie ceny przerażająco rosną, podwyżki za dzierżawę kwatery na cmentarzu są niczym przysłowiowy gwóźdź do trumny.

Przeczytaj również: https://elegionowo.pl/stracil-przytomnosc-pomimo-reanimacji-zmarl-tragiczne-wydarzenia-na-cmentarzu-w-legionowie/.