Gdybyśmy nagle cofnęli się kilka wieków, higiena ówczesnego społeczeństwa, a raczej jej brak, doprowadziłby nas do szału. Dzisiaj żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości, gdzie płyny i proszki do prania wszelkiej maści są ogólnodostępne. I ogólnie jest dużo czyściej, nikt temu nie zaprzeczy. Co nie oznacza, że żyjemy w korzystnych warunkach. Nadmiar chemii też szkodzi.

Swędząca skóra, wysypka i dyskomfort podczas noszenia nowych ubrań

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić sobie ładne ubrania, na przykład sukienkę lub jeansy, które okazały się niemożliwe do noszenia? Jeśli wyprane ubrania nadal podrażniają skórę, prawdopodobnie jest to wina farb lub środków użytych przez producenta. Ubrania fast fashion powstają w mało etyczny sposób, a do tego są pełne toksycznych substancji, dzięki którym stają się ładniejsze i bardziej przypominające naturalne tkaniny, niż plastik. Tego typu substancje, na przykład formaldehyd (!), podrażniają skórę i niejednokrotnie prowadzą do trwałych uczuleń. A to jeszcze nie wszystko. Niektórzy ludzie mają po prostu uczulenie na poliester, który jest w większości ubrań dostępnych w sklepach szybkiej mody. Na koniec warto przyjrzeć się także detergentom używanym do prania ubrań. One także mogą szkodzić naszej skórze.

Jak sobie radzić z ubraniami drażniącymi skórę?

Najlepszym sposobem na ochronę skóry jest robienie przemyślanych, rozsądnych zakupów. Powinniśmy rezygnować z zakupu tanich, poliestrowych ubrań. Zdecydowanie lepiej mieć mniej ubrań w szafie, za to takich, które są dla nas wygodne i bezpieczne. Oczywiście kompletnie nierozsądne jest wyrzucanie wszystkich ubrań tylko dlatego, że mają w składzie poliester. To nieekologiczne. Takie ubrania możesz spróbować naprawić płukanką z octu. Warto wypróbować również wielogodzinne namaczanie w wodzie z dodatkiem detergentu. W ten sposób ubranie uwolni wszelkie trudne do usunięcia substancje, resztki detergentów oraz brud. Warto tego spróbować.

Na koniec polecamy również rozsądne stosowanie proszku do prania i płynu do płukania. Tego typu substancje mają tendencję do oblepiania tkanin, przez co ubrania pozostają brudne i szybko tracą na jakości. Pamiętajmy, by stosować środki piorące zgodnie z zaleceniami producenta.