Koniec wakacji to zawsze sezon wzmożonego ruchu na rynku pracy. Wypoczęci Polacy zbierają się do podjęcia pracy zarobkowej i zadbania o swój dobrostan finansowy. Jeśli i Ciebie w tym roku czeka zmiana pracy lub podjęcie pierwszego zatrudnienia, dowiedz się, jak poprawnie napisać CV i list motywacyjny, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie!

CV — prosto i na temat

Jeśli planujesz dostać się na wybrane stanowisko w branży informatycznej lub szukasz zatrudnienia w branży reklamowej, Twoje CV powinno być próbką Twoich umiejętności. Na szczęście w pozostałych zawodach CV nie musi być skomplikowane. Wręcz przeciwnie: im prościej i przejrzyściej, tym lepiej. Dlaczego? Bo pracodawcy nie chce się siedzieć godzinami na przeglądaniu zgłoszeń. Ze sterty wybierze te zgłoszenia, które wyglądają najprzyjemniej.

Spokojnie możesz skorzystać z gotowego wzoru CV dostępnego w Google. Pamiętaj o dobrym zdjęciu (selfie odpada), bo chociaż mówi się, że wymaganie zdjęcia w CV to dyskryminacja, to dokumenty bez zdjęcia z reguły nie są rozpatrywane. Jeśli zaś chodzi o treść, przestrzegamy przed kłamaniem w CV. Nie pisz, że znasz perfekcyjnie angielski, gdy jest inaczej. Tylko narobisz sobie wstydu. W dobie powszechnego braku pracowników naprawdę nie trzeba kłamać, by dostać pracę.

List motywacyjny, jak napisać i po co?

CV powinno zmieścić się na 1 stronie. To zbiór konkretnych informacji i nie ma tu miejsca na pokazanie naszej osobowości, czy dodatkowych umiejętności. List motywacyjny to świetny sposób na to, by w kilku zdaniach opisać naszą motywację do pracy, a także posiadane doświadczenie i kwalifikacje. Pamiętajmy przy tym, że w liście motywacyjnym także powinny przeważać konkrety. Wyjaśnij, dlaczego praca na określonym stanowisku Cię interesuje i co możesz zaoferować ze swojej strony. Upewnij się, że w CV i w liście motywacyjnym nie ma błędów ortograficznych. Co więcej, staraj się pisać własnymi słowami. Gotowe formułki w liście motywacyjnym nie za bardzo się sprawdzą, bo znający je pracodawca nie będzie czytał takiego listu.