Nie milkną echa po katastrofie ekologicznej na Odrze, z której przyroda nie otrząśnie się przez kilka najbliższych lat. W związku z tym wydarzeniem mieszkańcy różnych regionów w Polsce bacznie przyglądają się zanieczyszczeniom lokalnych rzek i akwenów wodnych. Mieszkańcy województwa małopolskiego, w miejscowości Raba, zauważyli niepokojące wykwity na płynącej przez miejscowość rzece.

Rzeka Raba różowa od dziwnych wykwitów

O ile zielone wykwity w wodzie najczęściej kojarzą się z niegroźnymi glonami, o tyle różowe wykwity, wyglądające jak wata cukrowa, budzą podejrzenia. Takie zjawisko wydaje się średnio naturalne, co skłoniło mieszkańców do poszukiwania wsparcia wśród naukowców. Swoją ekspertyzę wykonali naukowcy z aż trzech akademii i stowarzyszeń, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Okazało się, że są to bakterie siarkowe, tworzące bogate mikroekosystemy w zanieczyszczonych rzekach. Bakterie te świetnie sobie radzą w zanieczyszczonych wodach, jednak zdecydowanie nie powinny one znajdować się w rzekach w podgórskim rejonie. Co gorsza, degradacja rzeki Raba będzie tylko postępować, co jest naturalnym skutkiem nieprzemyślanej gospodarki ściekowej.

Polska krajem różowych rzek?

Rzeka Raba tak intensywnie zakwitła na różowo, ponieważ niski stan wód w parze z upałami sprawił, że czystej wody jest mniej, niż wrzucanych do niej ścieków. A bogactwo wszelkich odpadów wrzucanych do Raby sprzyja bakteriom siarkowym. Mniej więcej z tych samych przyczyn Odra przestała być miejscem odpowiednim do życia. Można się spodziewać, że w przyszłości takich sytuacji będzie więcej. Różowe rzeki i śnięte ryby tylko pokazują, że ludzie zatruwają środowisko naturalne w sposób nieograniczony.

Przeczytaj również: https://wyszkowinfo.pl/2022/08/18/nie-tylko-odra-polskie-rzeki-traktuje-sie-jak-scieki/.