Mówi się, że rok 2022 jest szczególnie trudny dla kredytobiorców, jednak w równie złej sytuacji są osoby wynajmujące mieszkania, gdyż czynsze za wynajem potwornie skoczyły. W większych miastach w Polsce kredyt po wszystkich podwyżkach stóp procentowych wciąż jest niższy, niż czynsz za wynajem mieszkania.  A jak jest w Skawinie? Sprawdzamy!

Mieszkania na wynajem w Skawinie

W sieci udało nam się znaleźć kilka ogłoszeń o wynajmie mieszkań w Skawinie. Plus jest taki, że w większości są to mieszkania o wysokim standardzie. W każdym razie za dwupokojowe mieszkanie zapłacimy 2250 zł czynszu, do czego należy doliczyć jeszcze czynsz spółdzielni i rachunki, a wtedy comiesięczny wydatek na mieszkanie zbliża do 3000 zł. Dla porównania rata kredytu za dwupokojowe mieszkanie wynosi obecnie około 2400 zł i w przyszłości będzie mniejsza. Wydatki za kredyt i za wynajem są więc bardzo podobne, jednak to najemca po kilku latach zostaje z niczym. Warto również wspomnieć o kaucji, która jest wymagana w przypadku najmu mieszkań. W jednym z ogłoszeń właściciel zażyczył sobie kaucję w wysokości dwukrotnej wartości czynszu, czyli ponad 4000 zł.

Duże różnice cen na rynku mieszkaniowym w Skawinie

Nie od dziś wiadomo, że na wysokość opłat za najem mieszkania wpływa lokalizacja tego mieszkania. Co ciekawe, w Skawinie rozbieżność kosztów z tego tytułu jest duża. Nie wszędzie jednak to lokalizacja ma wpływ. W ogłoszeniach widzimy na przykład mieszkanie dwupokojowe za 1200 zł, a obok kawalerkę za 2100 zł. Nie pozostaje więc nic innego, jak uważnie przeglądać ogłoszenia, by przypadkiem nie przepłacać. Mieszkania są w większości umeblowane i mają w komplecie miejsce garażowe lub ogródek. Dodatkowym plusem jest bardzo przyjemny standard mieszkań.