Rok ten jest wyjątkowy dla miłośników twórczości Jana Matejki, gdyż przypada na niego szereg ważnych rocznic. Obchodzimy 130 lat od śmierci tego wybitnego artysty. Co więcej, upamiętniamy także 185. rok od dnia, w którym przyszedł na świat. Do tego dochodzi jeszcze 125-lecie istnienia Domu Jana Matejki, który jest pierwszym muzeum biograficznym w naszym kraju.

Jan Matejko przybył na świat 24 czerwca 1838 roku w mieście Kraków. Swoje umiejętności doskonalił, kończąc krakowską Szkołę Rysunku i Malarstwa, a następnie kontynuując edukację w renomowanej wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1873, został mianowany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, z której później wyłoniła się krakowska Akademia Sztuk Pięknych. Tę prestiżową funkcję pełnił przez dwie dekady.

Jego prace malarskie przyniosły mu tytuł „mistrza” i trwałe miejsce w historii polskiego malarstwa. Ale Matejko nie ograniczał się tylko do sztuki – przyczynił się także do ochrony i renowacji krakowskich zabytków. W uznaniu jego wkładu, został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej oraz austriackimi Krzyżami Komandorskimi Orderu Franciszka Józefa i Orderu Żelaznej Korony. Nie obyło się również bez wyróżnienia ze strony Watykanu – otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Piusa IX.