W Krakowie odbywa się wyjątkowa wystawa prezentująca twórczość Wisławy Szymborskiej, nie tylko jako poetki, ale również jako artystki kolażu. Wystawa, zorganizowana w Piwnicy Pod Baranami, potrwa przynajmniej do 15 listopada. Interesujące prace Szymborskiej, znane szerzej jako wyklejanki, są dostępne do oglądania każdego dnia od godziny 11.00 aż do północy.

Szymborska zaczęła tworzyć swoje wyklejanki w latach 60. ze względu na brak estetycznych kartek i pocztówek. Były to czasy, gdy wysyłanie papierowych wiadomości było powszechnym sposobem na utrzymanie kontaktu, składanie życzeń z okazji świąt czy też jubileuszy, oraz dzielenie się wrażeniami z podróży.

Kilka dekad później, podczas przygotowywania prezentów na okres świąteczno-noworoczny dla swoich bliskich, noblistka poinformowała swojego sekretarza, Michała Rusinka, że będzie nieosiągalna na kilka dni, ponieważ zamierza tworzyć wyklejanki. Twórczość ta polegała na wycinaniu różnych ilustracji i zabawnych elementów z magazynów i gazet, które Szymborska gromadziła przez cały rok. W pewnym sensie, fani współczesnych memów internetowych mogą odnaleźć w tej pracy podobieństwa do swojej ulubionej formy sztuki.