W perspektywie obecnego roku oczekiwany jest zakończenie budowy Trasy Wolbromskiej, która ma stanowić nową drogę wylotową z Krakowa w kierunku północno-zachodnim. Z uwagi na to, że decyzja wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego odnośnie wydania pozwolenia na użytkowanie tego odcinka ma zostać podjęta w ciągu najbliższych paru tygodni, kierowcy będą mogli skorzystać z tej trasy jeszcze w tym roku. Połączy ona Prądnik Biały z węzłem Zielonki na Północnej Obwodnicy Krakowa (S52), dzięki czemu ułatwi zarówno wjazd jak i wyjazd z miasta od strony północnej.

Trasa Wolbromska ma za zadanie usprawnić komunikację z Krakowa w kierunku północy oraz zmniejszyć obciążenie dla istniejących dróg dojazdowych do Krakowa z terenu gminy Zielonki – ulic Łokietka i Glogera. Planowana droga będzie alternatywą dla ulicy Jasnogórskiej oraz alei 29 Listopada. Jej ostatecznym celem jest połączenie z północną obwodnicą Krakowa, nad budową której obecnie czuwa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W kontekście zatłoczenia wyjazdu z Krakowa, budowa tzw. Trasy Wolbromskiej stanowi inwestycję, która ma to obciążenie nieco zniwelować. Sytuacja na drodze do Zielonek z Krakowa jest bowiem obecnie jednym z najbardziej zakorkowanych miejsc w całym mieście, a w godzinach szczytu korki są tutaj niestety normą.

7 grudnia został skierowany wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego dotyczący wydania pozwolenia na użytkowanie Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek. W chwili obecnej trwa odbiór poszczególnych komponentów tej drogi. Decyzja w tym względzie ma zostać podjęta w ciągu 14 dni. Najbardziej prawdopodobnym terminem otwarcia nowej trasy jest 21 grudnia.