W sobotę, 10 lutego 2024 roku, skawiński Rynek stał się miejscem niecodziennej uroczystości. Do tego malowniczego miasteczka pod Krakowem przybyli żołnierze z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zorganizowana tam została ceremonialna przysięga wojskowa oraz defilada jednostek. Wybór Skawiny jako miejsca wydarzenia nie był przypadkowy – celem było zwiększenie świadomości o służbie wojskowej wśród mieszkańców podkrakowskiego regionu. Armia często decyduje się na przeprowadzanie takich przedsięwzięć na publicznych, reprezentacyjnych placach miejskich, dając społeczeństwu możliwość obserwacji tych uroczystości.

Całe wydarzenie rozpoczęło się od podniesienia flagi narodowej na maszt, znajdujący się na Rynku w Skawinie, a następnie odśpiewania hymnu państwowego. Następnie żołnierze przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Krakowa odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada”.

Prezent obecności wojska na skawińskim Rynku była także okazją dla mieszkańców do zapoznania się ze sprzętem wojskowym, który jest na wyposażeniu jednostek. Dodatkowo, mieli oni możliwość nawiązania rozmów z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację i dowiedzieć się więcej o warunkach wstąpienia do służby wojskowej. Tego rodzaju publiczne prezentacje są częścią strategii promocyjnej armii, mającej na celu przyciągnięcie nowych rekrutów.