Krakowianie korzystają z możliwości wpływania na rozwój swojego otoczenia poprzez budżet obywatelski, który funkcjonuje w ich mieście od 11 lat. Władze miejskie podkreślają, że to narzędzie umożliwia lokalnym społecznościom kierowanie rozwojem swojego najbliższego środowiska, pozwala decydować o tym, co jest im potrzebne w obrębie miasta.
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców oddano rekordową kwotę 46 milionów złotych. Okres głosowania na wybrane projekty rozpoczyna się 13 września i potrwa do 27 tego samego miesiąca. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla uczestników – każdy obywatel czy obywatelka Krakowa ma prawo oddać swój głos na preferowane projekty ogólnomiejskie i te związane konkretnie z ich dzielnicą.
Głosowanie rusza pełną parą. Przy wyborach warto pamiętać także o tzw. projektach miękkich, czyli tych nieinwestycyjnych, które odgrywają istotną rolę w ramach budżetu obywatelskiego. Działania takie jak warsztaty, spotkania czy wydarzenia kulturalne stanowią istotny element integracji lokalnej społeczności. Pozwalają one mieszkańcom lepiej się poznać, co sprzyja budowaniu zaufania i współpracy między nimi. Projekty miękkie są często dedykowane dla specyficznych grup, takich jak dzieci, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy mniejszości etniczne, co umożliwia lepsze zaspokajanie ich indywidualnych potrzeb i wspieranie rozwoju – komentowała Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa, podczas piątkowej konferencji prasowej.
Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy mają do wyboru aż 690 różnorodnych projektów, w tym 119 na skalę całego miasta i 571 skierowanych do poszczególnych dzielnic.