Dzięki działalności Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego w kominie elektrowni w Skawinie powstało przytulne gniazdko. Przygotowano je z myślą o sokołach wędrownych, które jednak nie pojawiły się w gnieździe, mimo że jest gotowe do zamieszkania od 2019 roku. W ostatnich dniach kamerka umieszczona w kominie zarejestrowała w końcu nowych lokatorów.

Pustułka wraz z rodziną zasiedliła gniazdo

Pustułka to ptak z rodziny sokołowatych. Prawdopodobnie niewielu z Was miało okazję zobaczyć tego ptaka na własne oczy, ponieważ występuje on naprawdę rzadko i lubi przebywać na wysokościach, z dala od ludzi. Średniej wielkości drapieżnik jest niemniej pożądanym ptakiem od sokoła wędrownego. To właśnie pustułka postanowiła zasiedlić przygotowane w Skawinie gniazdo wraz ze swoim ptasim partnerem. Mieszkanie przypadło ptakom do gustu i wkrótce pojawiły się pisklęta. Na świat przyszło 5 uroczych piskląt. Obecnie zajmują się one wyłącznie jedzeniem. Prowiant dostarcza troskliwy tata, a mama sprawuje opiekę nad pisklętami, nie opuszczając gniazda.

Zasiedlenie gniazda w kominie elektrowni cieszy również dlatego, że w jego przygotowanie włożono dużo pracy. W akcję zaangażowano alpinistów, którzy jako jedyni byli w stanie pracować na takich wysokościach. To wspaniale, że ten pomysł przyniósł pozytywny skutek.

Ciężki los ptaków

Ptaki w Polsce i na całym świecie prezentują niesamowitą różnorodność natury. Największą zaletą ptaków jest jednak nie ich wygląd, a ich działalność. Wiele gatunków żywi się owadami w postaci much i komarów. Bez tego wsparcia ludzkość zalałaby fala insektów, a tego raczej nikt sobie nie życzy. Ptaki są istotną częścią ekosystemu, ale niszczycielska działalność człowieka znacząco zmniejsza ich szanse na przetrwanie. Nie wszystkie gatunki potrafią dostosować się do życia w mieście wzorem gołębi. Dlatego tak ważne jest, by ptaki wspierać i szanować ich życie. Może to robić każdy z nas, a zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych, ponieważ mają szansę na stworzenie gniazd dla rozmaitych gatunków.