W sobotę 17 września w Skawinie będzie możliwa wymiana elektroodpadów na krzewy i kwiaty. Wydarzenie współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie jest pierwszym tego typu w Skawinie. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i można się spodziewać, że sobotnia akcja nie będzie ostatnią.

Cenne surowce wtórne, które masz w domu!

Segregacja odpadów wkroczyła do polskich miast już jakiś czas temu, jednak wciąż jest to kwestia, krótko mówiąc, nieidealna. Wiele odpadów należy oddawać bezpośrednio do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów, co wiele osób robi niechętnie. Swego rodzaju problem jest także z elektroodpadami, gdyż rzadko można spotkać odpowiedni pojemnik do segregacji elektrośmieci. Akcje polegające na wymianie surowców wtórnych na rośliny to zarówno wydarzenia edukacyjne, jak i zachęcające ludzi do odpowiedniego segregowania odpadów, by można było wykorzystać je ponownie. I może przeważnie nie czerpiemy z tego namacalnej korzyści (na przykład w postaci roślinki), to jednak jest to korzyść dla środowiska.

Jakie elektroodpady można wymienić w Skawinie?

Wydarzenie zaplanowane na sobotę na 17 września to idealna okazja, by zdobyć piękną sadzonkę kaliny, czy wrzosu zupełnie za darmo! W zamian za elektroodpady w postaci sprzętów, określonej ilości baterii (co najmniej 20 sztuk) i makulatury (co najmniej 5 kg) będzie można otrzymać różnego rodzaju sadzonki krzewów i roślin. Dostępne będą również ekologiczne torby na zakupy. Sama wymiana surowców wtórnych będzie połączona z mini festynem dla dzieci. Konkursy i animacje z pewnością zachęcą najmłodszych do zainteresowania się ekologicznym stylem życia. Akcja odbędzie się między 9:00 a 12:00 w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ulicy Emila Fieldorfa Nila 8 w Skawinie.