Nowy projekt Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie szybko stał się przedmiotem zaciekłych dyskusji w Skawinie. Tymczasem urzędnicy już mówią o przygotowaniu wariantów połączeń obwodnicy w Skawinie z Beskidzką Drogą Integracyjną, która jeszcze nie powstała. Według protestujących budowa drogi przyczyni się do jeszcze większego zagęszczenia ruchu w Skawinie i degradacji sołectw.

Nowa droga odciążeniem dla Skawiny i Kalwarii Zebrzydowskiej?

Według pomysłodawców zbudowanie łącznika między dróg krajowych nr 52 i 44 w Skawinie ułatwi podróże do Krakowa i na lotnisko Kraków Balice. Dzięki nowej trasie ruch na DK44 i drodze wojewódzkiej 953 w pobliżu Kalwarii byłby zdecydowanie mniejszy. Tym samym nowa inwestycja ma być korzystna dla obu miejscowości.

Mieszkańcy Skawiny widzą to inaczej. Według wielu opinii nowa droga ściągnęłaby jeszcze większe ilości kierowców do już i tak zatłoczonej obwodnicy. Przypominamy, że korki na obwodnicy to zmora wszystkich kierowców zmuszonych pokonywać tę trasę. Obwodnica także miała być sposobem na rozładowanie ruchu, co ewidentnie nie wyszło.

Mieszkańcy Skawiny obawiają się również degradacji sołectw, szczególnie Polanki Hallera i Woli Radziszowskiej. Aby temu zapobiec, już stworzono petycję przeciwko nowemu pomysłowi Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku

Do końca 2021 roku został niecały miesiąc, ale wygląda na to, że przetarg na stworzenie projektu nowej drogi zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu. Firma, która wygra przetarg, będzie miała rok na stworzenie przemyślanego planu budowy. Pozostaje więc jeszcze sporo czasu, zanim okolica w Skawinie ponownie się zmieni.

Patrząc na obecne i planowane zmiany w okolicy Skawina-Kraków, trudno oprzeć się wrażeniu, że urzędnicy działają w ciemno. Projekty nie są do końca przemyślane, a drogi buduje się po to, aby budować. Degradacja środowiska przez wycinkę lasów postępuje i żadne drogi nie ochronią nas przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Warto więc rozsądnie podchodzić do każdego projektu, czego polscy urzędnicy chyba nie potrafią.