Mieszkańcy Skawiny przez około cztery lata musieli obejść się bez szybkiego połączenia kolejowego z Krakowem. Ta smutna rzeczywistość zmienia się właśnie teraz. Czy dzięki uruchomieniu pociągów trasa łącząca oba miasta przestanie być tak zakorkowana? Istnieją spore szanse, że tak!

Ruszają pociągi ze Skawiny do Krakowa

Dokładnie za dwa dni ruszą pierwsze składy łączące Skawinę z Krakowem. Tak zwana Szybka Kolej Aglomeracyjna właśnie rozpoczyna swoją działalność, a przygotowywane od dawna obiekty będą służyć zapewne licznym pasażerom.

Pociągi SKA będą kursowały z dużą częstotliwością, szczególnie w godzinach szczytu. W tym czasie składy będą pojawiać się na stacji co około pół godziny, być może częściej. Co najważniejsze, pociągiem będzie można dostać się również do pracy. Pierwszy skład wyrusza ze Skawiny już przed 5 rano. Pociąg startuje również po 6, co z pewnością stanowi dogodne połączenie dla pracujących.

Na razie pociągi będą dojeżdżać jedynie do stacji Kraków Podgórze, gdyż w okolicy stacji Kraków Główny wciąż trwają remonty. W Skawinie stacja początkowa będzie na stacji w pobliżu wyremontowanego, zabytkowego dworca PKP. Zmodernizowany dworzec „Biblioteka Skawina” mieści również bibliotekę i kawiarnię.

Szybciej, taniej i bardziej ekologicznie

Na dworzec dostaniecie się na przykład autobusem linii 233 przejeżdżającym przez najważniejsze punkty w mieście, między innymi szkoły, czy ośrodek zdrowia. A stąd do Krakowa Podgórze już tylko 20 minut jazdy nowoczesnym składem.

Zamieniając samochód na pociąg, oszczędzacie czas i pieniądze. Zakup miesięcznego biletu z pewnością bardziej się opłaca niż zakup paliwa. Warto również pomyśleć o tym, ile nerwów zaoszczędzicie, unikając stania w korkach.

Podróżowanie pociągiem jest również dużo bardziej ekologiczne niż jazda samochodem. Jeśli trasa prowadząca ze Skawiny do Krakowa oczyści się z aut, poprawi się również powietrze w mieście. Być może będzie to stosunkowo mała różnica, z punktu globalnego ocieplenia, ale z pewnością dobry początek.