W obecnym Ośrodku Edukacyjno-Terapeutycznym dla dzieci z niepełnosprawnościami jest już ciasno. Ilość chętnych przekracza możliwości budynku. Na szczęście uczniowie i nauczyciele nie będą musieli przyzwyczajać się do niewygodny, ponieważ miasto postarało się o możliwość wybudowania nowego Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego. Działkę pod budowę udostępnił Skarb Państwa.

Nowoczesna placówka dla dzieci z niepełnosprawnościami

Różne formy niepełnosprawności uniemożliwiają wielu dzieciom korzystanie z przywilejów przysługujących rówieśnikom. To ważne, by umożliwić im dostęp do nauki i zabawy, który będzie sprzyjał maksymalnemu rozwojowi umiejętności fizycznych i psychicznych. Dobre dzieciństwo i nauka pokonywania życiowych przeszkód oznacza lepsze i szczęśliwsze życie osób z niepełnosprawnościami.

Przystosowane do potrzeb OZN placówki edukacyjno-wychowawcze to niezwykle ważny element każdej gminy. Taki ośrodek posiada również Skawina, jednak od jakiegoś czasu przestał on być wystarczający. Dzieci jest dużo, pandemia także narzuciła dodatkowe wymagania i w efekcie nauczyciele, terapeuci i dzieci nie mają odpowiednich warunków do przeprowadzania i korzystania z zajęć. To ma się wkrótce zmienić.

Działka inwestycyjna od Skarbu Państwa

Budowa nowego Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego to pomysł powiatu krakowskiego. Nowa placówka powstanie w Skawinie, a działkę pod inwestycję udostępnił sam Skarb Państwa. Miasto nie zapłaci za teren pod budowę ani złotówki, ponieważ jest to darowizna.

Działka mierzy 1,2 ha i jest warta ponad 2 miliony złotych. W sieci dostępne są już wizualizację nowoczesnego budynku, w którym będzie znajdować się część edukacyjno-terapeutyczna oraz część szkolno-wychowawcza.

Skawina musi zagospodarować działkę do 2029 roku, gdyż takie są przepisy związane z darowizną. Realizacja gotowego planu budowy z pewnością nastąpi szybciej. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie. Pewne jest to, że zarówno rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, jak i nauczyciele, czekają na tę inwestycję z niecierpliwością.