Odkąd była prezenterka znanej telewizji wyznała, że doświadczała w pracy mobbingu, dyskusja na ten temat rozgorzała na nowo. Okazuje się, że mobbing w miejscu pracy jest w Polsce coraz częstszym zjawiskiem. Ludzie obciążeni wysokimi kosztami życia boją się utraty pracy i kosztem własnego zdrowia, znoszą zastraszanie i poniżanie w pracy. Czy z mobbingiem można sobie poradzić? Podpowiadamy.

Czym jest mobbing? Przykłady

Mobbing w miejscu pracy to inaczej nękanie lub zastraszanie pracownika. Do przykładów mobbingu możemy zaliczyć wyśmiewanie w związku z wyglądem czy cechami osobowości. Mobbing to także przywłaszczanie pracy, lekceważący stosunek, izolowanie pracownika od reszty zespołu, czy nakładanie na niego zadań ponad siły, wręcz niemożliwych do zrealizowania. Mobbing może występować między pracownikami lub między pracownikiem a kierownikiem, lub szefem.

Warto podkreślić, że do mobbingu nie możemy zaliczyć złej atmosfery w pracy. Mobbingiem nie są również kłótnie między członkami zespołu.

Mobbing w pracy — jak się bronić?

Mobbing to bardzo trudny temat, ponieważ osoby doświadczające nękania w pracy tracą na poczuciu własnej wartości, dlatego trudniej im reagować na szykany. Dodatkowo wiele osób znosi mobbing ze strachu przed utratą dobrze płatnej pracy. Aby uwolnić się od mobbingu, można po prostu zmienić pracę. Z wiadomych względów nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Drugie niestety jest trudniejsze. Mobbing można zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorat na pewno zainteresuje się sprawą, ale zjawisko mobbingu należy udowodnić. To oznacza, że wszystkie maile, wiadomości SMS, a nawet nagrania z kamer, które mogą się przydać, należy gromadzić, by przekazać je PIP. Pomocni mogą okazać się również świadkowie.