Po skazaniu i odbyciu kary więzienia za przestępstwa korupcyjne, były wojewoda małopolski, Jerzy Adamik, znaną postać krakowskiej sceny politycznej związaną z lewicą, powrócił do swojej poprzedniej posady w miejskiej spółce. Informacje te przekazała „Gazeta Wyborcza”, zwracając uwagę na liczne kontrowersje, które wywołało takie rozwiązanie. Wynikały one głównie z jego wcześniejszych działań, które szkodziły miastu.

Adamik był członkiem rady miasta Krakowa w latach 1994-2001, a następnie pełnił funkcję wojewody małopolskiego do 2005 roku. W 2007 roku został aresztowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a proces zakończył się dziesięć lat później. Skazano go na dwa i pół roku pozbawienia wolności za przyjęcie łapówki w wysokości 200 tys. złotych oraz niegospodarność.

Jak przypomina „Wyborcza”, Adamik znalazł się w gronie osób oskarżonych o kontrowersyjny zakup nieruchomości. Chodziło o działki o całkowitej powierzchni czterech hektarów, zlokalizowane na Woli Justowskiej. To jedno z najbardziej prestiżowych i najdroższych miejsc w mieście.