Z początkiem tego tygodnia, GDDKiA uruchomiła nowo wybudowany fragment torowiska, stanowiący część kształtującego się węzła S7 Kraków Grębałów. To umożliwiło wprowadzenie zmian w organizacji ruchu tramwajowego, dając mieszkańcom większe możliwości podróżowania.

Dzięki zakończeniu prac nad tym odcinkiem torowiska, trasy linii nr 1 i 5 zostały rozbudowane aż do przystanku o nazwie Elektromontaż. Dodatkowo, w pobliżu lokalnego urzędu pracy powstał nowy przystanek tramwajowy, co z pewnością ułatwi dojazd do tej instytucji wielu osobom.

Na przedłużone linie tramwajowe nadal kierowany jest tabor dwukierunkowy. Tramwaje kończą swoją trasę i zawracają korzystając ze specjalnej przejazdówki znajdującej się w pobliżu II bramy zajezdni Nowa Huta.

Niestety, dla mieszkańców Wzgórz Krzesławickich poprawa komunikacji miejskiej nadal jest odległą perspektywą. Przed możliwością uruchomienia tramwaju w kierunku przystanku Jarzębiny (co planowane jest na dzień przed 1 listopada), konieczne jest wykonanie jeszcze wielu prac.

Zaletą nowego odcinka torowiska jest również możliwość dojazdu do zajezdni tramwajowej od strony ulicy Kocmyrzowskiej. To będzie szczególnie przydatne, gdy ruch na al. Solidarności zostanie czasowo wstrzymany.