Wraz z nastaniem wakacji zwiększył się dostęp do kolei dla podróżujących po Małopolsce. Jest to skutkiem utworzenia nowego przystanku PKP – Skawina Jagielnia. Nowopowstały przystanek jest częścią większych inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Kraków Płaszów-Podbory Skawińskie. Inwestycje spółki wyniosły już ponad 250 mln złotych, jednak planowane są dalsze modernizacje, wykorzystujące środki budżetowe oraz unijne. Prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 94 planowo mają zakończyć się pod koniec 2021 r. (odcinek: Kraków Płaszów – Skawina – Oświęcim). W niedługim czasie planowany jest przystanek Skawina Zachodnia, jako część wspomnianej inwestycji. Znacząco ułatwi to podróż między Skawiną a Krakowem. Nadrzędnym celem rozbudowy oraz powstawania nowych obiektów jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróżujących, nie tylko na długie odległości lecz również w obrębie aglomeracji.

Podróżni mogą korzystać z przystanku Skawina Jagielnia od 13 czerwca, dzięki czemu dojazd do centrum Krakowa będzie trwał dużo krócej – ok. 25 minut. Poza samym przystankiem zainwestowano w dodatkową infrastrukturę, taką  jak nowe chodniki, dwa perony oraz umożliwiające odpoczynek ławki i wiaty. Poruszanie się po peronie ułatwia odpowiednie oznakowanie i tablice informacyjne. Przewidziano również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – na perony można się dostać dzięki windom.

Poza przystankiem Skawina Jagielna w ramach inwestycji na linii kolejowej nr 94 powstał również przystanek Kraków Opatkowice, w pobliżu stale rozwijającego się osiedla przy ul. Studniarskiego. Dojazd do tego przystanku ze Skawiny zajmuje 8 minut.

Nowe przystanki oraz dalsze inwestycje PKP mają umożliwić mieszkańcom wygodniejszą i szybszą podróż. Stwarza to też możliwość wyboru najbardziej ekologicznego, publicznego środka transportu, jakim jest kolej. Transport kolejowy charakteryzuje aż ośmiokrotnie niższą emisją dwutlenku węgla (CO2) niż transport lotniczy oraz trzykrotnie mniejszą emisją niż transport drogowy.

Źródło: PKP