Program Erasmus+ to kontynuacja międzynarodowego programu wymiany uczniowskiej. W ostatnich latach działalność programu jest mocno ograniczona przez pandemię koronawirusa, ale organizatorzy się nie poddają. Program w dużej mierze przeniesiono do świata online, co nie przeszkodziło uczniom czerpać radości z poznawania sąsiednich kultur.

Wymiana uczniowska z Francją, Niemcami i Portugalią

Licealiści ze Skawiny mieli okazję wziąć udział w znanym od lat programie Erasmus. W tym roku projekt upływa pod znakiem zrównoważonego rozwoju. Uczniowie mogą więc nie tylko poznać swoich rówieśników i sposób nauczania w innych krajach, ale również dowiedzieć się więcej na temat międzynarodowych strategii walki z ociepleniem klimatu (przeczytaj też: Według naukowców zmiana klimatu dotyka 85% światowej populacji).

Licealiści z Polski uczestniczą w zajęciach we Francji, Niemczech i Portugalii. Zdecydowana większość spotkań odbyła się na specjalnych platformach online. Nie oznacza to jednak, że nastolatkowie z Europy nie spotkają na żywo. Będą to jednak symboliczne spotkania, które zaplanowano na wiosnę. Miejmy nadzieję, że pandemia koronawirusa nie pokrzyżuje tych planów.

Mimo że program wciąż trwa, uczniowie już podzielili się swoimi opiniami na jego temat. Mimo ograniczeń Erasmus+ cieszy się popularnością i uznaniem, a licealiści dobrze wspominają każde zajęcia.

Odrobina radości w dobie pandemii

Kontakty z rówieśnikami są niezwykle ważne dla rozwoju dzieci i młodzieży, a pandemia koronawirusa bardzo je ogranicza. Uczniowie ze skawińskiego liceum bardzo obawiali się wymiany w ramach programu Erasmus+. Ich głównym zmartwieniem było porozumiewanie się w języku angielskim, jednak okazało się, że radzą sobie świetnie.

Pokonanie barier językowych i kulturowych było dla uczniów ze Skawiny i współpracujących państw cenną lekcją, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Licealiści zgodnie przyznali, że warto było wziąć udział w wymianie, by poznać styl życia nastolatków z innych krajów Europy.

Miejmy nadzieję, że już niedługo program Erasmus+ będzie mógł być realizowany w normalnym trybie stacjonarnym. Możliwość spędzenia kilku tygodni za granicą to główna atrakcja wymiany uczniowskiej, obecnie skrócona jedynie do kilkudniowych spotkań.