Skawina jest miastem ściśle związanym z położonym niedaleko Krakowem. W związku z tym drogi łączące oba miasta są nieustannie zakorkowane z powodu dużego zagęszczenia ruchu. To koszmar zwłaszcza dla osób, które codziennie przemierzają odcinek łączący Skawinę z Krakowem, by dostać się do pracy. Utrudnienia stały się motorem napędowym do licznych inwestycji w lokalną infrastrukturę drogową. W piątek w Skawinie oficjalnie otworzono nowe rondo turbinowe.

Inwestycja warta 9 milionów złotych

Rondo turbinowe zastąpiło uciążliwe skrzyżowania łączące obwodnicę z ulicami Krakowską i Skotnicką. W ramach jednej inwestycji wybudowano również nową drogę gminną, wyposażoną w chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe. Zwieńczeniem inwestycji były przystanki i zatoki autobusowe. Inwestycja warta 9 milionów złotych jest więc całkiem rozbudowana i z pewnością korzystna. Wybudowano również nowy odcinek sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Drogę wyposażono w niezbędne zaplecze teletechniczne i elektroenergetyczne. Jazdę ułatwia nowoczesne oświetlenie.

Nowe rondo turbinowe ma za zadanie rozładować ruch między Skawiną a Krakowem. Kierowcy zwracają jednak uwagę, że nie spodziewają się cudów po tej inwestycji.

Rondo turbinowe to za mało, by rozwiązać problemy drogowe Skawiny?

Rondo otworzono dla kierowców w piątek 12 sierpnia. Trudno więc ocenić jego funkcjonalność w praktyce, jednak GDDKiA wiąże z inwestycją duże nadzieje. Kierowcy wydają się bardziej sceptyczni. Uważają, że w godzinach szczytu wielokilometrowe korki wciąż będą zmorą dla osób podróżujących w kierunku Oświęcimia lub Skawiny. Przez przebudowane na rondo skrzyżowania przejeżdżało około 3000 tysięcy samochodów na godzinę. Ruch nie zmniejszy się z powodu wybudowania ronda, ale z pewnością stanie się płynniejszy. Warto również podkreślić, że rondo turbinowe nie jest ostatnią inwestycją drogową w Skawinie. Zaplanowano już kolejne inwestycje. W przyszłości być może uda się również wybudować długo wyczekiwane rondo przy wyjeździe z autostrady A4. To mogłoby znacząco wpłynąć na komfort kierowców.

Może Cię zainteresować: https://rybnikinfo.pl/2022/05/13/kolejne-nietypowe-rondo-w-rybniku-tym-razem-powstanie-wieza-eiffla/.