Razem z Norbertem Rzepisko, Burmistrzem Miasta i Gminy Skawina, chcemy Was zaprosić na świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości w naszym mieście. Tegoroczne obchody mają swoje unikalne motto: „Skawina świętuje 105. urodziny Niepodległej”. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz miłe niespodzianki.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 Mszą Świętą w intencji naszej Ojczyzny odprawioną w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Następnie przemaszerujemy, pod przewodnictwem Orkiestry „Sygnał” z Radziszowa i pocztami sztandarowymi, na Rynek by uczcić święto. Tam dołączymy do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Po części oficjalnej, przy dźwiękach Zespołu TANTO z CKiS w Skawinie, wszyscy razem będziemy śpiewać pieśni patriotyczne. I oczywiście nie zabraknie słodkich upominków z okazji urodzin naszej Niepodległej.

Przypominamy, że 11 listopada 1918 roku, po podpisaniu rozejmu w lesie Compiègne i kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, I Wojna Światowa się zakończyła. Tego dnia żołnierze niemieccy rozpoczęli wycofywanie się z Królestwa Polskiego. W nocy następnego dnia, polscy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon w Warszawie i przejęli kontrolę nad stolicą. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który został mianowany Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Kolejnego dnia, 12 listopada 1918 roku, Piłsudskiemu powierzono zadanie utworzenia rządu. Te wydarzenia zapoczątkowały proces odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów. Mimo że proces ten trwał wiele dni, a ostateczne kształtowanie granic nowego państwa jeszcze więcej czasu, to ze względu na wymienione wydarzenia uznano dzień 11 listopada za symbol powrotu Polski do grona suwerennych państw.