Rozpoczęliśmy dzisiejszą noc w Mogilanach od instalacji przęseł nowo budowanej kładki dla pieszych, która została umieszczona na wcześniej ustawionych podporach. Kacper Michna, przedstawiciel GDDKiA, podkreśla, że cała procedura, choć skomplikowana, trwała zaledwie 40 minut i wymagała jedynie chwilowego wstrzymania ruchu na odcinku zakopianki znajdującego się w pobliżu miejsca montażu.

Skonstruowana kładka dotarła na plac budowy w czwartek tuż po północy. Plan działania zakładał zmniejszenie liczby dostępnych pasów na zakopiance do jednego w każdym kierunku, co umożliwiło rozpoczęcie prac montażowych związanych z instalacją deskowania. O godzinie 1:40 ruch na drodze krajowej nr 7 został całkowicie zablokowany, co dało sygnał do rozpoczęcia procesu przenoszenia dwóch połączonych przęseł na wcześniej przygotowane podpory, które były budowane przez ostatnie miesiące.

Przęsła kładki, które ważyły 16 ton, miały długość 40 m i szerokość 2,3 m. Do ich przeniesienia użyto dźwigu o maksymalnym udźwigu 80 ton. Proces przenoszenia i montażu przęseł przebiegł bez zakłóceń, co pozwoliło na ponowne otwarcie ruchu na trasie zakopianka o godzinie 2:20 – podkreśla rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z danymi, przez ten fragment zakopianki codziennie przemierza ponad 52 tysiące samochodów. Nowo wybudowana kładka z pewnością wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych korzystających z tej trasy. Od 2017 roku w tym miejscu doszło do trzech wypadków z udziałem pieszych.