Obchodząc w Krakowie ósme dziesięciolecie od zwycięskiego zakończenia bitwy o Monte Cassino, premier Donald Tusk przedstawił cztery fundamenty, na których opierać się będzie bezpieczeństwo Polski. Wśród zapowiedzianych planów znalazło się zainwestowanie środków w infrastrukturę obrony wschodniej granicy oraz rozbudowa systemu obrony powietrznej.

Donald Tusk, piastujący stanowisko premiera, a także Władysław Kosiniak-Kamysz jako wicepremier, uczestniczyli w ceremoniach na krakowskim rynku, upamiętniających 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino i ustanowienie Święta 2. Korpusu Polskiego. Pamięć o 18 maja 1944 roku, kiedy to po intensywnych i krwawych starciach na szczycie góry rozpostarto polską flagę, jest niezapomniana. Ta ważna część kampanii we Włoszech otworzyła aliantom drogę do Rzymu, osłabiła siły włoskie – będące sojusznikiem Hitlera – i zadała mocny cios niemieckiemu Wehrmachtowi.

Z okazji tych historycznych wydarzeń, 2. Korpus Polski został nazwany imieniem gen. Andersa. Premier Tusk oraz wicepremier Kosiniak-Kamysz ogłosili również plany miliardowych inwestycji, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa Polski.